ELEKTRONSKI TASTER NA PARALELNOM PORTU

 

          Šema interfejsa elektronskog tastera tastera koji se uključuje na paralelni port računara prikazana je na donjoj slici.

 

 

          Iz šeme date na slici vidi se da koristimo sledeće signale paralelnog porta:  Data porta: D0, D1, D6  i D7 kao i signale Status Porta: Select(bit S4) i Paper empty(bit S5). Bit D0 se koristi za tastovanje predajnika, D1 za prebacivanje na predaju, D6 i D7 za rad tastera u ručnom modu. S4 i S5 bit kontolišu da li je pritisnuta tačka ili crta na ručnom tastovanju.

          PCB izgled pločice ovog interfejsa kao i njena montaža prikazana je na donjim slikama.

 

 

 

Napominjemo da je ovaj interfejs univerzalan skoro za sve radioamaterske programe koji se danas koriste za paralelni port.

Specifikacija materijala navedenog interfejsa data je u donjoj tabeli.

 

Rb.

 Komponenta

Količina

1.

T1, T2 - 2N2222

2 kom

2.

D1, D2 -1N4148

2 kom

3.

Led1(zel.) i Led2(crv.) fi 3 mm

2 kom

4.

R1, R4, R7 i R8 - 3 kW

4 kom

5.

R2 i R5 - 4k7

2 kom

6.

R3 i R6 - 330 W

2 kom

7.

Dvopolna redna stezaljka

2 kom

8.

Tropolna redna stezaljka

1 kom

9.

DB-25 konektor ženski

1 kom

10.

Flet kabal

1.5 m

 

          Pozivom progama Taster dobićemo ekran prikazana na donjoj slici(Taster):

 

 

          Objasnićemo ukratko njegovu primenu. Kucanjem na tastaturi se automatski generiše Morzeov kod koji se šalje na predaju, uključujući predaju na stanici preko PTT ulaza. Poslati tekst se prikazuje u gornjem delu teksta sivom bojom. Nakon celokupnog poslatog teksta automatski se isključuje predaja. Predaju je moguće prekinuti pritiskom na Esc taster. Kada nije aktivna automatska predaja moguće je koristiti ručni taster. Sam program omogućava da se tasterima F1 do F6 priduži odgovarajući tekst pa pritiskom na neki od njih taj tekst će biti automatski predat. Prelaskom mišom preko datih tastera ispisuje se tekst pridužen tom tasteru. Pritiskom na taster Zvuk možemo uključiti ili isključiti ton na zvučniku a pritiskom na taster Pauza zaustavlja se trenutna predaja i tek aktiviranjem ponovo Pauze ona se nastavlja. Taster TX možemo koristi za prebacivanje na predaju ili njeno isključenje, premda sam program to radi. Pritiskom na Spin Button Brzina menjamo brzinu predaje koja se kreće u granicama 1 - 200, dok pritiskom na button Frekve možemo menjati frekvenciju signala koji se čuje u zvučniku. Tako promenjeni parametri neće biti zapamćeni trajno već samo u dok je program aktivan. Trajno pamćenje parametara kao i pridruživanje teksta funkcijskim tasterima vrši se prisikom miša na Opcije kada se dobije ekran dat na donjoj slici.

 

 

          Pritiskom na taster Sacuvaj biće trajno zapamćeni unešeni parametri a na taster Odustani promena neće imati efekta.

          Sam program tastera sastoji se od dve forme i dva modula. U formi Taster se obrađuje rad sa tasterom, u formi Taster1 unose se  parametri dok se modul Module1 koristi za kodiranje u Morzeov kod a modul Module2 za upis i čitanje parametara iz fajla Paramet.ini.

          Ovi nastavkom završavamo i seriju članaka o paralelnom portu PC računara u kojim smo obradili njegove osnove, principe programiranja i izradu interfejsa  programski kontrolisanih.

 

Ovaj program možete koristiti za učenje telegrafije i tada vam nije potrebna interfejs pločica!.

 

http://vojo.milanovic.org
© Copyright, 2003 Milanović Vojo

All Rights Reserved.