PWM UPRAVLJANJE JEDNOSMERNIM MOTOROM

 

          Preko paralelnog porta moguće je kontrolisati i brzinu okretanja jednosmernog motora primenom širinski modulisanog signala(PWM). Šema jednog takvog kola koje to omogućuje data je na donjoj slici.

 

Za realizaciju upravljanja upotrebljeno je kolo ULN2003A koje u sebi sadrži tranzistore u Darlingtonovom spoju i imaju ulogu da se na njegovim izlazima direktno upravlja ili vrši pobuda. Ukupno ima osam izlaza. U ovom interfejsu je upotrebljen samo jedan i to prvi izlaz. Taj izlaz je direktno spojen na tranzistor BD138 u  čiji je kolektorski krug redno vezan jednosmerni motor. Sam tranzistor BD138 je PNP tranzistor sa emitorskom strujom oko 1 ampera što je sasvim dovoljno za minijaturan motor koji je korišćen. Dakle, tranzistor T1 ima ulogu prekidačkog tranzistora. Na ulaz kola ULN2003A na njegov pin 1 sa strane paralelnog porta PC računara dovodi se prvi bit iz registra podataka (pin 2). Dovođenje logičke jedinice(napon od +5 Volti) na ovaj bit, kolo ULN2003A će ga proslediti na njegov izlaz (pin 16), a time će biti doveden i napon na bazu tranzistora T1 zbog čega on prelazi u provodno stanje i pokreće se elektromotor. Određivanjem dužine trajanja bita određuje se i vreme napajanja elektromotora.

Za promenu smera elektromotora koristili smo signal AutoFeed koji je u normalnom stanju na logičkoj  jedinici. Za galvansko odvajanje ovog signala (pin 14) upotrebljen je optokapler 4N33 čija principijalna šema data je na donjoj slici.

 

 

PRINCIP UPRAVLJANJA JEDNOSMERNIM MOTOROM

PRIMENOM ŠIRINSKI MODULISANOG NAPANJA

 

Princip  upravljanja jednosmernim motor primenom širinski modulisanog napajanja poznatog kao PWM(pulse with modulation) je široko rasprostranjen pristup. Njegova se suština sastoji u tome da se motor napaja krakotrajnim impulsima sa jednakom amplitudom pri čemu mu brzina zavisi od dužine trajanja impulsa. Na donjoj slici prikazan je metod koji je upotrebljen  u ovom interfejsu.

 

 

          Iz slike se vidi da je vreme trajanja napajanja vremeuk i vreme isključenja vremeis. Takođe se vidi da je:

 

ukvre=0.1sek=vremeuk+vremeis

 

U slučaju ako se vreme uključenja uvećava, uvećava se i brzina rada motora, a ako se smanjuje onda se i brzina smanjuje. Kada je vreme isključenja jednako nuli tada motor ima kontinulano napajanje od 5 volti pa dostiže i maksimalnu brzinu. Ako je vreme uključenja nula motor ne dobija napajanje pa je zaustavljen. To znači da određivanjem vremena isključenja i uključenja u okviru jedne desetinke sekunde možemo regulisati brzinu rada jednosmernog motora sa velikom preciznošću. Još ako se ta vremena programski određuju preciznost u upravljanju postaje još veća. Na slici 1 prikazano je napajanje motora kada je vreme trajanja uključenja 2/3 ukupnog vremena a na slici 2 kada je to vreme jednako 1/3 ukupnog vremena.

 

Slika 1

 

Slika 2

 

          PCB izgled pločice i njena montažna šema data je na donjim slikama.

 

 

 

 

     Za izradu ove pločice upotrebljeni su sledeći elementi:

 

Element

Količina

Tranzistor BD138

1 kom

Tranzistor 2N2222

1 kom

Kolo ULN2003A

1 kom

Optokapler 4N33

1 kom

Otpornici R1, R2 - 220 oma

2 kom

Podnožje DIL-16

1 kom

Podnožje DIL-6

1 kom

Rele 5 Volti

1 kom

Dioda 1N4001

1 kom

Redne stezaljke - dvopolne

2 kom

Pertinaks pločica

1 kom

Konektor DB-25 (muški) sa kućištem

1 kom

Flet kabal (trožilni)

1,5 m

 

http://vojo.milanovic.org
© Copyright, 2003 Milanović Voja

All Rights Reserved.